Tajemnice kredytowe: Jak przygotować się...


20 lutego 2021, 12:56

Dużo prostszym rozwiązaniem niż budowa domu jest jego kupno. Ma to swoje zalety, jest dużo mniej zachodu niż przy budowie oraz oszczędza się sporo czasu. Ma też swoje minusy, bowiem wiąże się ze sporym kosztem z reguły w droższej lokalizacji i mniejszą opcją wyboru, bo już wszystko jest gotowe. Możliwe jest kupno domu na rynku wtórnym, czyli takiego, który już stoi, jak kupno od dewelopera. Możliwe są również formy pośrednie, czyli tzw. Bliźniak i dom szeregowy, które przy odpowiednim udokumentowaniu są traktowane jako lokal mieszkalny i ich proces wygląda podobnie do kupna mieszkania. Przy kupnie domu w jednej bryle, bez sąsiadów proces przybiera klasyczną formę, o której dzisiaj napisze 😊

 

 

Zacznijmy od trudniejszego, czyli kupna domu na rynku wtórnym. Poza dokumentami finansowymi należy dodatkowo przedstawić:

 

- Wypis i wyrys z rejestru gruntów

- Zaświadczenie potwierdzające, że nieruchomość nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia     lasu lub inną decyzją określającą zadania gospodarki leśnej

- Ostateczna decyzja pozwolenia na użytkowanie budynku

- Wypis z kartoteki budynków ze wskazaną powierzchnią użytkową

- Podpisana umowa przedwstępna

 

Pierwsze cztery dokumenty to kwestia urzędu oraz dobrej woli sprzedającego, im szybciej nam je dostarczy, tym łatwiej. Umowa przedwstępna wiadomo – podstawa do późniejszego nabycia domu oraz wnioskowania, gdzie mamy kluczowe uzgodnienia. W kwestii kupna domu na rynku wtórnym bardzo istotne jest zweryfikowanie przed podpisaniem umowy informacji zawartych w księdze wieczystej i ich zgodności ze stanem faktycznym. Bowiem bardzo często niezgodność stanu rzeczywistego z księgą wieczystą jest największym problemem przy zakupie domu. Może być tak, że dokumenty z gminy będą zgodne ze stanem faktycznym, ale niekoniecznie informacje zawarte w księdze, wpis w księdze jest podstawą zabezpieczenia dla banku, stąd takiej podejście banków. Poza księgą wieczystą bardzo ważne jest to, żeby dom był oddany do użytkowania, przy świeżych budowach (np. kupno of firmy, która buduje gotowe domy), bywa to utrudnieniem związanym z dodatkowym czasem. Również można się spotkać, z tym że sprzedający niekoniecznie w przeszłości nie dopełnił tej formalności, warto mieć to na uwadze przy zakupie domu za kredyt, już przed podpisaniem umowy przedwstępnej, warto również przed tym zabezpieczyć się przy zawarciu umowy przedwstępnej.

 

Prostszym procesem jest zakup domu na rynku pierwotnym. Tutaj należy pamiętać, że zakup domu na rynku pierwotnym to nie zawsze deweloper działający w ramach ustawy deweloperskiej. Może być to też mała firma budowlana, która nie jest formalnie deweloperem, to oznacza, ze z zakupem należy się wstrzymać. W nielicznych przypadkach więksi deweloperzy również mogą tego rachunku nie mieć, bo budują na gruncie zakupionym przed wprowadzeniem wspomnianej ustawy.  W obu przypadkach należy ostrożnie podejść do podpisania umowy. Na 99% trzeba będzie poczekać aż do oddania do użytku i taka transakcja jest realnie na rynku wtórnym, stąd zmienia się dokumenty.  Klasyczny zakup domu na rynku pierwotnym wygląda podobnie do zakupu mieszkania na rynku deweloperskim. Komplet dokumentów dotyczących nieruchomości dostaniemy u dewelopera w formie umowy deweloperskiej wraz z prospektem informacyjnym i załącznikami. Jak widać sytuacja wygląda o wiele prościej, ale prostota kosztuje, bowiem swoje poczekamy i zapłacimy, bowiem w czasie budowy poniesiemy koszty związane z odsetkami od wypłaconych transz. W przypadku dewelopera bank może również wymagać dodatkowych wyjaśnień do wzmianek występujących w księgach wieczystych.

 

 

Niezależnie od tego, na jaką formę zakupu się zdecydujemy, musimy liczyć się z większymi kosztami zakupu (dom jest z reguły droższy od mieszkania). Również musimy uważnie przygotować się do transakcji i czytać co podpisujemy i odpowiednio się zabezpieczyć lub nie podpisywać umowy. Bowiem bywają różne rzeczy z zapisami na księgach oraz w dokumentacji (oddanie do użytku). Stąd mój drogi czytelniku apeluję do Ciebie o odpowiednie przygotowanie przy wyborze nieruchomości, w którym z pewnością pomoże wybrany przez Ciebie ekspert kredytowy.

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz